سیمای حمل و نقل استان

 
آشنايي با سازمان

* تاريخچه سازمان حمل و نقل
اولين بار در سال 1361 "معاونت حمل‌ونقل جاده‌اي" به‌عنوان يكي از پنج‎ ‎معاونت "وزارت راه و ‏ترابري" در ساختار تشكيلاتي اين وزارتخانه مطرح‏‎ ‎گرديد. در آخرين وضعيت سازماني، قبل از جدا ‏شدن از "وزارت راه و ترابري‎"‎،‎ ‎اين معاونت به‌عنوان يكي از 9 معاونت وزارتخانه بود‏‎.
در سال 1367 به‌منظور بهره‌برداري، توسعه و نگهداري و همچنين احداث‎ ‎پايانه‌هاي عمومي و ‏مجتمع‌هاي خدماتي رفاهي- بين‌راهي، تاسيس شركت سهامي‎ ‎خاص پايانه‌هاي عمومي وسايل نقليه ‏باربري به تصويب رسيد. پس از تشكيل اين‎ ‎شركت كه رياست مجمع عمومي آن با وزير راه و ‏ترابري بود عملا بخشي از امور‎ ‎جاري در امور حمل‌ونقل عمومي برعهده اين شركت دولتي قرار ‏گرفت‎.‎
در تاريخ 3/8/73 در پنجاهمين جلسه "شوراي عالي اداري كشور"، بنا به‎ ‎پيشنهاد مشترك "وزارت ‏راه و ترابري" و "سازمان امور اداري و استخدامي‏‎ ‎كشور" با جدايي وظايف حمل‌ونقل جاده‌اي از ‏تشكيلات وزارت متبوع و ادغام آن‎ ‎در "شركت سهامي خاص پايانه‌هاي عمومي وسايل نقليه ‏باربري"، "سازمان‎ ‎حمل‌ونقل و پايانه‌هاي كشور" ايجاد و اولين تشكيلات "سازمان حمل‌ونقل و‎ ‎پايانه‌هاي كشور" در سال 1374 به تصويب رسيد‎.‎
اين سازمان در بدو تاسيس داراي دو شركت وابسته به نام‌هاي "شركت حمل‌ونقل‎ ‎جمهوري اسلامي ‏ايران" و "شركت حمل‌ونقل بين‌المللي جمهوري اسلامي ايران‎" ‎بود كه در سال 1381 طبق مصوبه ‏شوراي عالي اداري، "شركت حمل‌ونقل جمهوري‎ ‎اسلامي ايران" از سازمان منفك شد‏‎.
در آخرين تغيير تشكيلاتي، طي مصوبه شماره 74022/1901 مورخ 22/4/82 شوراي‏‎ ‎عالي اداري ‏كليه وظايف، نيروي انساني، تجهيزات، تعهدات و اعتبارات "معاونت‎ ‎راهداري وزارت راه و ‏ترابري" به سازمان حمل‌ونقل و پايانه‌هاي كشور منتقل‎ ‎و معاونت مذكور از تشكيلات "وزارت راه ‏و ترابري" حذف شد و طبق بند 5 مصوبه‏‎ ‎مذكور، وظايف و اداره امور "دبيرخانه شوراي عالي ‏ترابري كشور" از سازمان‏‎ ‎منتزع و به "وزارت راه و ترابري" منتقل گرديد و نام سازمان به "سازمان‎ ‎راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي" تغيير يافت.‏

* سازمان یزد
سازمان داراي ساختمان اداري در سطح مديريت در مركز استان مي باشد كه با تعداد 32 نفر نيروي انساني با وضعيت 6/44 دصد ديپلم. 6/6 درصد فوق ديپلم. 40 درصد ليسانس و 6/6 درصد فوق ليسانس بكار اشتغال دارند.
در آخرين تشكيلات مصوب سازمان از دو معاون و 6 اداره تشكيل شده است. نمودار تشكيلاتي در قسمت كتاب زرد ارائه شده است.


پايانه بار يزد

پايانه هاي بار در شهر هاي بزرگ با هدف تمركز رانندگان و شركتهاي حمل و نقل در يك مكان ، ارائه خدمات رفاهي به رانندگان در طول اقامت در پايانه بار ، ايجاد امنيت ترافيكي ، كاهش آلودگي ، تمركز اصلاعات حمل و نقلي در يكي محل و سهولت دسترسي صاحبان كالا و شركتهاي حمل و نقل و رانندگان به يكديگر جهت تسريع در جابجايي كالا ميباشد.
پايانه بار يزد در راستاي تحقق اهداف فوق به مساحت 27 هكتار در جنب جاده كنارگذر يزد در سال 1373 افتتاح و در حال حاضر 52 شركت حمل و نقل در آن مشغول فعاليت هستند . پايانه بار بعنوان يكي از پايانه هاي برتر كشور شامل بخشهاي مختلف نظير: شركتهاي حمل و نقل ، بخش تجاري (با 30 غرفه) ، بخش تعميرگاهي (با 28 غرفه) ، انبارهاي خرده بار ، پارك (در مجموع 38000 متر مربع فضاي سبز) ، پاركينگ كاميون (با ظرفيت 490 دستگاه) و سالن اعلام بار ميباشد .
در مجاورت پايانه بار ، مجتمع خدماتي رفاهي و Tir پارك جهت آسايش رانندگان اعم از رانندگان داخلي و ترانزيت پيش بيني شده كه داراي امكانات : مسجد ، سرويسهاي بهداشتي ، پست و مخابرات ، حمام ، خوابگاه ، بازارچه عرضه مواد خوراكي ، پاركينگ ، فضاي سبز و درمانگاه مي باشد .


حمل و نقل مسافر

تعداد پايانه هاي فعال مسافري : 3
وضعيت شركتهاي حمل و نقل مسافر : 37
رانندگان حرفه اي : 895
تعداد ناوگان عمومي مسافربري :
اتوبوس : 307 دستگاه
ميني بوس : 148 دستگاه
سواري كرايه : 380 دستگاه
مقاصد عمده جابجا مسافر : تهران-خراسان-اصفهان-كرمان- فارس
ميانگين ماهانه تعداد مسافر جابجا شده از مبدأ استان : 250000 نفر


سيماي كلي استان

* صنعت
استان یزد استانی صنعتی است که صنعت بافندگی آن از شهرت زیادی برخوردار است. صنعت شیرینی‌سازی در استان یزد از قدمتی دیرینه برخوردار است و محصولات آن صاحب شهرتی شده‌اند که از مرزهای ایران فراتر رفته است. مهم‌ترین شیرینی‌جات یزدی با نام‌های قطاب، پشمک و باقلوا شهرت دارند.
بیشترین تولیدات واحدهای صنعتی شهر را منسوجات، کاشی و سرامیک و فرش ماشینی تشکیل می‌دهد. واحدهای صنعتی استان یزد عمدتاً در شهرک‌های صنعتی یزد و میبد متمرکز شده‌اند. همچنین یزد دارای معادن زیادی است که مهم‌ترین آنها معدن سنگ آهن چادرملو و چغارت و معدن سرب و روی کوشک هستند. معادن غنی اورانیوم نیز در اواخر دهه ۸۰ در منطقه ساغند یزد کشف شده‌است. [نیازمند منبع] جمعیت استان یزد در سرشماری سال ۱۳۷۵ حدود 900 هزار نفر ثبت شده‌است. هم اینک برق استان یزد توسط شرکت برق منطقه ای یزد که از سال 1368 تأسیس گردیده است تامین می شود . این شرکت با فروش بیش از52 درصد از فروش کل خود در سال به مشترکین صنعتی ( بالغ بر 3 میلیارد کیلووات ساعت انرژی در سال 85 )سهم مهمی را در صنعتی شدن استان ایفا نموده است . بنابراين این استان را می توان به عنوان یک قطب صنعتی کشور ایران محسوب نمود.

* تاریخ و فرهنگ
استان يزد از سرزمين‌های تاريخی است که در ميان ايالتهای قديمی و بزرگ پارس، اصفهان، کرمان و خراسان قرار داشته است. آبادی نشينی در اين منطقه از قدمت طولانی برخوردار است. اين سرزمين از گذرگاههای مهم در ادوار تاريخی محسوب می‌شده است. اين ناحيه در دوره هخامنشيان از راههای معتبر موسسه های راهداری، مراکز پستی و چاپاری برخوردار بوده است. راهداری در يزد قديم چنان اهميتی داشت که خاندان آل مظفر از منصب راهداری ناحيه ميبد به پادشاهی رسيدند. با این‌همه اين استان از درگيري‌ها و جنگ‌های تاريخ کشور ايران تا حدودی ايمنی داشته است. صعب‌العبور بودن راه‌ها به همراه محدوديت منابع آبی مانع عمده تسخير اين منطقه توسط بعضی از حکومتهای بزرگ و کوچک حاشيه و پيرامون اين منطقه در طول تاريخ بوده است.
وجود آثاری از مهر و آناهيتا، ايساتيس و هخامنشی و زندان اسکندر و برج و بارو و کهن درهای بزرگ و عظيم و پناهگاههای متعدد و موبدان و سران ساسانی و ابنيه و يادگارهای بعد از اسلام نظير مساجد و امامزاده‌ها و مزارها نشانگر فرهنگ و تمدن قبل و بعد از دوره اسلامی بوده است.
اماکن دیدنی استان یزد نارین قلعه میبد برج کبوتر خانه میببد کاروانسرای شاه عباسی میبد بافت تاریخی میبد خانه سالار میبد یخچال میبد آسیاب دوسنگی میبد امامزاده خدیجه خاتون میبد مقبره سیدرکن الدین - مقبره سید شمس الدین - آب انبار شش بادگیر - آتشکدهُ یزدان - میدان امیر چخماق - باغ گلشن طبس - پیر سبز چک چک - خانه ی لاری ها - دخمه ی زرتشتیان - رباط ساغند - زندان اسکندر -سرو کهن ابرکوه - غار چهار طاقی - قلعه ی مروست - قلعه ی ندوشن - مسجد جامع کبیر یزد -مسجد ريگ مجومرد(قرن هشتم اين مسجد تا سال 1369 شمسي در زير شن مدفون بود و در آنسال كشف شد) -مجموعه باغ وزير حجت آباد رضوانشهر مسجد شاه ولی - میدان و حمام خان - باغ دولت آباد - مسجد فهرج.
همچنین از مناطق خوش آب وهوای استان مهریز، تفت، ده بالا، طزرجان و غربال‌بیز هستند.

* شهرستان‌ها
* یزد
* میبد
* اردکان
* بافق
* بهاباد
* تفت
* ابرکوه
* مهریز
* خاتم
* صدوق

* ­مساحت و جمعيت : جمعيت 912000 نفر (برآورد سال 1382 مركز آمار ايران) و مساحت 131575 كيلومتر مربع

­ فرصتهاي حمل و نقلي استان : استان يزد با قرار گرفتن در مسير مهم راه ترانزيتي
تهران-بندرعباس و مسير ارتباطي استانهاي بوشهر، كهكيلويه و بوير احمد و فارس به استان خراسان و بخصوص قرار گرفتن در محور مهم و استراتژيك كريدور شمال –جنوب و برخورداري از پارامترهائي از جمله پيشينه تاريخي استان، جاذبه هاي گردشگري و برخورداري از مزيتهاي نسبي اقتصادي در بخش صنعت و كشاورزي از موقعيت بسيار مناسب حمل و نقلي برخوردار ميباشد

تلفن: 7 - 7245256
نمابر: 7246160
آدرس: يزد - بلوار شهيد پاكنژاد - جنب كوچه هزار درخت - سازمان حمل و نقل و پايانه هاي استان يزد
آدرس پست الكترونيك: yazd@tto.ir
زمان مراجه: هر روز از ساعت 7:15 الي 14:15 به غير از روزهاي تعطيل
پنجشنبه ها : از ساعت 7:15 الي 13:15 


کلیه حقوق سایت متعلق به اداره کل حمل ونقل و پایانه های استان یزد میباشد .
طراحی و پیاده سازی "سامیکس"