پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان یزد:


ناوگان حمل و نقل بار و مسافر یزد جوان و ایمن است

تاریخ انتشار:

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان یزد با اشاره به اهمیت ایمنی حمل و نقل گفت: ناوگان حمل و نقل بار و مسافر استان یزد از ناوگان‌های جوان و ایمن کشور است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان یزد، علی علیخانی با گرامیداشت هفته ایمنی حمل و نقل با تاکید بر اهمیت این موضوع اظهار داشت: یکی از مسائل بسیار مهم در بحث ایمنی حمل و نقل، ناوگان حمل و نقل جاده ای و عمومی است که خوشبختانه یزد در این زمینه از وضعیت خوبی برخوردار است.

وی عنوان کرد: هم ناوگان حمل و نقل بار و هم ناوگان حمل و نقل مسافر استان یزد جوان هستند به ویژه در زمینه بارهای حساس نظیر سوخت، جوان‌ترین ناوگان کشور را داریم و میانگین عمر ناوگان حمل و نقل بار در یزد حدود 12 سال است.

علیخانی یادآور شد: در حمل و نقل مسافر نیز میانگین سنی ناوگان زیر 12 سال است و این عوامل خود سبب ایمن‌تر شدن حمل و نقل در محورهای استان یزد شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان یزد با اشاره به اینکه آمارهای مرکز کنترل ترافیک سازمان حمل و نقل جاده ای نیز خود گواه توجه جدی به بحث ایمنی حمل و نقل در محورهای استان یزد است، افزود: استان یزد در 10 ماهه اول سال 97 در زمینه کاهش تلفات جاده ای رتبه اول کشور و در 11 ماهه با اختلاف بسیار کم با دو استانی که به طور مشترک رتبه اول را داشتند، به جایگاه دوم رسید.

وی در مورد کاهش تلفات جاده ای در نوروز 98 نیز بیان کرد: با کاهش 50 درصدی در زمینه تلفات جاده ای در این ایام مواجه بوده ایم و این امر نشانگر این است که در زمینه ایمنی حمل و نقل اقدامات خوبی در استان انجام شده است

علیخانی تصریح کرد: یکی از عواملی که در یزد بحث ایمنی در حمل و نقل را تهدید می کند، خستگی و خواب آلودگی رانندگان است به نحوی که عامل بسیاری از تصادفات در محورهای استان، واژگونی خودروها است که این امر ناشی از خستگی و خواب آلودگی است.

وی ادامه داد: برای کاهش میزان واژگونی ها، نقاط حادثه خیز مشخص شده و حفاظ های میانی و حاشیه جاده ها استانداردسازی شده است.

وی افزود: ایجاد توقفگاه ها و استراحتگاه ها برای رانندگان همچنین افزایش مجتمع های بین راهی برای استراحت کوتاه مدت رانندگان نیز در دستور کار قرار گرفته و حتی در زمان های پرتردد نظیر ایام نوروز، ایستگاه های صلواتی در طول مسیر جاده راه اندازی شده و با پذیرایی از رانندگان، سعی در رفع خواب آلودگی آنها داشته ایم.

علیخانی تصریح کرد: به طور قطع رعایت این نکته که هر 200 کیلومتر رانندگی، 20 دقیقه استراحت نیاز دارد، تا حد زیادی می تواند از بروز خواب آلودگی و در نهایت واژگونی خودروها جلوگیری کند.

وی همچنین به تشریح دیگر اقدامات انجام شده در راستای ایمنی حمل و نقل پرداخت و افزود: برگزاری برنامه های آموزش ایمنی مدارس حاشیه راه ها، بازدید از مراکز معاینه فنی خودرو، ارتقاء ایمنی راکبان پیاده، کنترل دروازه های ورودی، اصلاح شیب شیروانی جاده ها و .... از جمله اقدامات انجام شده است.

علیخانی از رانندگانی که قصد سفر به استان یزد را دارند، خواست: ضمن توجه جدی به هشدارهای پلیس و همکاران راهداری، از سالم بودن خودروهای خود اطمینان داشته باشند و با سرعت مطمئنه در محورها برانند.مشخصات:
نظرات: *